top of page

Vaktsiin viis tervise

aprill 2009 (www.naistemaailm.ee)

Reality-staari Jade Goody surma järel on tuhanded naised kiirustanud emakakaelavähi kontrolli või oma lapsi vaktsineerima. Samal ajal kurdavad juba vaktsineeritud teismelised karmide kõrvalmõjude üle.

Amanda Steel lappab möödunud aasta päevikut ja üritab leida kohta, kus õudusunenägu hakkas. Oli suvevaheaeg, kui ta märkas, et ta vanem tütar Carly oli tõsiselt endast ära. "Kõik, kes teadsid Carlyt enne, võisid öelda, milline jutustaja ta on. Tal oli nii palju energiat, mis meid hulluks ajas. Kuid järsku oli ta teine tüdruk. Seda oli südantlõhestav vaadata," ütles Amanda ajalehele Dailymail. "Mul oli raske teda hommikul äratada ja ta vaevu rääkis midagi päeva jooksul."

Augustis püsis 13-aastane Carly vaevu ärkvel. Tüdruk oli rammestunud ja kurtis peapööritust, ta oli naelutatud voodisse või diivanile ja pidi hoidma mööblist kinni, kui tahtis paari sammugi astuda. Seejärel algasid ka mäluaugud. Carly kukkus mitmel korral kokku ega mäletanud juhtunut. Ta liigesed valutasid niivõrd, et ka juuste pesemine oli võimatu. Ta ei käinud koolis möödunud septembrist ning hea päev oli selline, kui ta jõudis kõndida vanaema juurde tänava lõppu.

Arstid panid diagnoosiks kroonilise väsimuse, tasakaaluhäire ja peapöörituse. Seejärel pandi dagnoosiks depressioon ja saadeti arsti juurde nõustamisele. "Carlyl läks hullemaks ja tundsin end jõuetuna, mistõttu tegin ise uurimistööd ja ma ei suutnud uskuda, mis selgus," rääkis Amanda.

Ta avastas internetist, et Carly sümptomid olid pea täpselt samad, mis olid kirjeldatud Ameerika emakakaelavähivastase vaktsiini Gardasili kõrvalmõjudena. Kas see oli vaid kokkusattumus, et kõigest nädalad enne haigusnähtude ilmnemist oli Carly vaktsineeritud sarnase vaktsiini Cervarixiga? See oli osa valitsuse programmist, mis on suunatud 12-18aastastele tüdrukutele.

Paljud teisedki vanemad on näinud oma tütreid haigestumas kõigest päevade jooksul pärast vaktsineerimist. Nagu ka Amanda puhul, on väga raske raporteerida vaktsiini vastakatest reaktsioonidest. Vanemad otsivad vastust küsimusele, kui palju tüdrukuid on jäänud pärast vaktsineerimist haigeks.

Vaktsineeritavatele jääb ka küsimus, kas vaktsiini hüved kaaluvad üles selle kõrvalmõjud. Pole ka selge, kas 13-aasaselt vaktsiini saades püsib mõju ka 18-aastaselt.

 

Teine murelik ema on Cheryl Caves, kelle 12-aastane tütar Ashleigh haigestus müstiliselt kõigest minutite jooksul pärast HPV vaktsiini. Tüdrukul arenes välja osaline halvatus. Ta on Liverpooli haiglas juba möödunud oktoobrist.
Pärast vaktsineerimist hakkasid tal tekkima pearinglus, peavalud ja seejärel ka teadvusekaod. Haiglas kinnitati, et haigusnähud võivad olla vaktsineerimise tagajärg.

Kuid seejärel muutus olukord muutus hullemaks ning tüdruk ei tundnud enam oma jalgu, arstid keeldusid seda haigusega seostamast. Mitmed uuringud ei andnud aga mingit muud meditsiinilist põhjust. "Arstid ütlesid, et see on kõik tema enda peas kinni," ütles Cheryl.

Samal ajal kurdab Ashleigh valu seljas iga kord, kui ta liigutab, mis on ta aheldanud haiglasse juba kuudeks. "Ma praktiliselt elan haiglas. On väga stressirikas teda niimoodi näha," sõnas Cheryl. "Ma ütlesin neile, et see algas HPVga, kuid nad ei maini haigust ja vaktsiini samas lauses. Nad ütlevad, et see pole HPVga seotud. Aga, kui see on nii, siis on see küll üks pagana kottusattumus."

Kuid kokkusattumus on just see, millele eksperdid viitavad. Dr. Loretta Brabin viitab, et vaktsiin ei sisalda elus HPV-viirust ning on täiesti ohutu. "See jäljendab kunstlikult HPV-viirust, mis paneb keha tootma antikehi selle vastu võitlemiseks." Arst lisab, et niivõrd laiaulatusliku vaktsineerimise korral on tavapärane erinevate reaktsioonide tekkimine. Kuid raskemad reaktsioonid on pigem kokkusattumus.

Kõik see on vähene lohutus Cathy Chandlerile, kelle 12-aastane tütar Sarah sai just diagnoosiks kroonilise väsimuse. Tema haigus algas nädal pärast esimest vaktsineerimist septembris. "Ma tean, et ei suuda tõestada seda sidet (vaktsiini ja haiguse vahel), kuid olen nii kindel, kui olla saab," ütles Cathy.

Sarah tundis end kehvasti ja letargiliselt pärast esimest doosi, kuid pärast teist süsti halvenes olukord rohkemgi. Ta muutus loiuks, kurgus tundus ning tundub praegugi, midagi kinni olevat. Antibiootikumid ei aidanud olukorda parandada.

Viimastel nädalatel on tüdruku tervis parananenud ning ta võib 9 tunniks nädalas koolis käia, kuid on vähetõenäoline, et tema tervis lähikuudel paraneb sedavõrd, et ta saaks täiel rinnal elu nautida.

Cathy on ühendust võtnud Julie Smithiga, kelle 13-aastane tütar Lauren käib samas koolis Sarah'ga. Lauren puudus koolist samuti nädalaid haiguse tõttu. Pärast vaktsineerimist novembris tekkis tal karm kurguvalu. "Ta ütles, et ta käed on tundetud," rääkis Julie. "Ta oli väga kahvatu ja väsinud ega suutnud voodist tõusta."

Arstid ei kinnitanud kummalegi emale, et haigus on tõesti vaktsiini tagajärg.

https://www.dailymail.co.uk/health/article-1167803/How-safe-cervical-cancer-jab-Five-teenagers-reveal-alarming-stories.html

bottom of page