top of page
Lugu 6

Olen tohutult mures õelapse tervise pärast.


Tema haiguse kulg algab juba sünnitusmajast:
Teine lapseootus. Raseduse vältel kõht enamjaolt toonuses. Sünd 35+5 ilma kopsude ettevalmistuse süstita, sünnitus väga kiire. Laps vajas 24h hapnikumaski. HGB kõrge 240-260, kahel korral südametöö langus. Haiglas saadud K vitamiin ja tuberkuloosivaktsiin. Haiglas oldud aeg 10 päeva.

 

Kodus 1 kuu vanuselt algas köhimine, häälega hingamine ja hingeldamine. Asendusarst arvas olevat korras ja ravi ei määratud. 2 kuu vanuselt sai Rotaviiruse vaktsiini. Sealt edasi aktiivsem köha, jätkuv häälega hingamine (traktori moodi). Arst määras ravi Ventolin 4h vahedega, mis olukorda leevendas. Köha taandus, kuid hingeldamine jäi, mille järel saatis arst mustamäele pediaatri juurde ülevaatusele. Pediaater jättis haiglasse jälgimisele, selleks ajaks oli laps 3,5 kuune. Kuna laps kosus jõudsalt, toit puhas RP, siis arvas arst, et raske kehakaal raskendab olukorda ja palus edaspidi anda rinda pikemate vahedega. Haiglas sai diagnoosiks obstruktiivne bronhiit. Raviks pulmicort 2x päevas ja ventolin 4h vahedega. 4 päeva haiglas oldud, said koju ja jätkus kodune ravi: pidev pulmicort 2x päevas ja ventolin köha möödumiseni (samm sammult 4xp, 3xp ja 2xpäevas pikemalt). Lõpuks võisid ventolini ära jätta, misjärel oli köha aktiivselt tagasi. Pediaater hoidis pidevat ühendust, kutsus tagasi ja võeti uued analüüsid ja avastati stafülokokk bakter. Samal ajal paluti hoida pere vanem laps kodus, et lasteaiast viirusi koju ei tooks ja soovitati vältida ühiskondlikke käimisi.

 

Said esimese AB ravi 10 päeva peale. AB tegi hingamise korda, kuid ravi lõppedes köha taas tagasi 😞 Köha kestis terve kuu, raviaurud olid jätkuvalt peal, kuni olukord järsult halvenes. Lapsele valmistas hingamine raskusi ja kutsuti kiirabi. Kiirabi tegi hapnikuga ventolini auru ja lahkus. Järgmisel päeval läksid perearstile, kes mõõtis CRV, mis oli korras. 3 päevaga läks asi aga taas hulluks, lapsel häält ei olnud ja suunduti EMOsse. Jäeti taas 6 päevaks haiglasse jälgimisele (ravi igapäevaselt 2x pulmicort ja ventolin) avastati RS viirus ja 4 päeva hiljem kopsupõletik. Sai 10 päeva uuesti AB ravi, 7-ndal AB ravipäeval köha aktiivsemalt tagasi. Lisandunud aevastamine.


Terveks pole siiani saanud. 
Lootusetuse tunne on peal, hirm jätkuvalt rohtusid, mis probleemi ei ravi, peale saades on suur. Lapse immuunsus on olematu. Küll tuli kaalust alla võtta, lapse arengut pärssida, et kõhuli ei oleks, kuna see tekitas hingeldamist. Arvatakse, et tegu astmaga, samas keegi kinnitanud ei ole. Arst räägib aina viirustest, mida järjepidevalt "ei tea kust" üles korjatakse. Pere istub kodus, kuskil ei käi. Kodus ka lemmikloom. Nädala algusest kolisid kodust välja, et vaadata, kas asi läheb paremaks ja võib mure olla lemmikloomas. Keegi allergiaid ei kahtlusta. Laps võõrandub vaikselt rinnast. Saab alates 5k juurde RPA ja lisatoitu. Hetkel 6,5 kuune.


Soovime väga näpunäiteid, kuidas lapse immuunsust turgutada. Ehk leidub sarnase kogemusega peresi, kes soovivad nõu jagada. Kuhu pöörduda. Sellises olukorras hakkab katus lihtsalt sõitma ja ei suuda objektiivselt olukorda enam hinnata.

***

Hea lapsevanem! Kui kahtlustad, et sinu lapsel võib olla vaktsiinikahjustus, kirjuta oma lugu Vaktsiinikahjustusega Laste Vanemate Ühingule. Soovi korral tagame anonüümsuse.

bottom of page