top of page
Search

Pseudo-vaktsiinipaanika

Veebruari esimeses pooles vahendas Postimees lugu ühe pere kolmest läkaköha vastu vaktsineerimata lapsest, kes olid sellesse tõppe haigestunud. Nende seas oli ka kahe nädala vanune beebi, kes meedia andmeil haiglas hinge vaakus.

Lugu süttis lõkkele sellest, kui Merlis Nõgene postitas Twitterisse järgmise info:

„Lääne Tallinna infektsionistidelt info: Pere, 3 last, kõik vaktsineerimata. 1. koolieelik – raskes seisus läkaköha ja kopsupõletikuga haiglas. 2. 2- aastane, seisund rahuldav. 3. 2-nädalane – üliraskes seisundis haiglas hetkel.”

Merlis Nõgene: Lääne Tallinna infektsionistidelt info: "Pere, 3 last, kõik vaktsineerimata. 1. koolieelik – raskes seisus läkaköha ja kopsupõletikuga haiglas. 2. 2- aastane, seisund rahuldav. 3. 2-nädalane – üliraskes seisundis haiglas hetkel."

Meedia võttis sellest tuld ning Postimehes ja Delfis ilmus sel teemal artikleid, mis kõik rõhutasid, kuidas vaktsineerimata jätmine võib tuua katastroofilisi tagajärgi. Nüüd kus selgub, et tegelikult on meedia levitanud täiesti moonutatud ja ühe kõrvalise isiku Twitteri postitusest süttinud lugu, on aktiviseerunud ka Radari saatemeeskond.


Laste ema Pille (nimi muudetud) nägi seda postitust esimest korda 7. veebruari õhtul ja ei seostanud alguses seda kirjutist enda pere juhtumiga.

Peagi selgus, et moonutatud laialt levitatud lugu puudutab just tema laste haigestumist ning Pille kirjutas Vaktsiinikahjustusega Laste Vanemate Ühingule pöördumise, mille ühing avaldas ka enda Facebooki lehel:

Olen kolme lapse ema, kelle perekonnast kirjutati nädal tagasi väga väga moonutatud ja valeandmetel põhinev lugu - vaktsineerimata perekond, kelle kolm last haigestus läkaköhasse. Tegelikult mu vanim laps on vaktsineeritud, kuid tema oli just see, kes haiguse koju tõi ning nakatas vaktsineerimata kolmest ja vastsündinud beebit. Lisaks sellele suurele valele on artiklid igasugu pisemaid valeandmeid täis veel. Kuhu peaksin pöörduma? Ei saa isegi oma tuttavatele öelda, et beebi taastub läkaköhast, et ärge veel katsikutele tulge. Kui ütlen, et lastel on läkaköha, siis enamus eestlastele on nende artiklite põhjal “selge”, mis kohutav ema ma olen ja mis õudsaid asju oma lastega teinud olen. Lisaks ei julge arsti juurde minna kontrolligi, sest kes teab, mis lugu siis veel kokku kirjutatakse. Infot lekitasid Lääne-Tallinna Keskhaigla infektsionistid ning oma vindi keeras sinna peale Merlis Nõgene. Kõik sai alguse allolevast Nõgese Twitteri postitusest.


Vestlusest Pillega selgus, et esimesena haigestus kõige vanem – kaheksa aastane vaktsineeritud laps, kes oli immuniseeritud 7-aastaselt. Ema sõnul tekkis köha, mis oli väga teistsugune kui kõik muud köhad, mida ema lapse 8 eluaasta jooksul kuulnud. Kaheksa päeva pärast ilmusid samad sümptomid keskmisel vaktsineerimata lapsel ja veel 3 päeva möödumisel haigestus beebi. Perearsti poole pöörduti 2 vanema lapse erilise kõla ja ’’teistmoodi’’ köha tõttu. Vanem laps oli selleks ajaks haige 11 päeva ja keskmine 4 päeva. Perearst läkaköha ei kahtlustanud ja uuringuid läkaköhale ei tehtud. Beebiga pöörduti EMOsse haiguse kolmandal päeval, hiljem jäi laps haiglaravile. Kui haiguse algusest oli möödas ligi nädal, märkas haigla õde läkaköhale iseloomuliku köhahoogu. Seega tuli kahtlus läkaköhale. Selle kahtluse tõttu uuriti ka kodusel ravil olnud keskmist last, uuring kinnitas läkaköha diagnoosi. Vanemat last pole läkaköhale uuritud, kuid tema haigus kulges samasuguse kliinilise pildiga nagu keskmisel lapsel. Mis diagnoosi perearst lapsele pani, seda ema ei tea. Mõlemad lapsed olid kodusel ravil, tüsistusi ei tekkinud.


Pärast seda, kui Vaktsiinikahjustusega Laste Vanemate Ühing avaldas enda Facebookis loo sellest, kuidas seni meedias levinud uudised tuginevad moonutatud faktidel, hakkas meedia selle vastu huvi tundma ning on pakkunud võimalust emal suu puhtaks rääkida. Pille suhtub asjasse skeptiliselt ega taha asja puhuda suuremaks kui see niigi paisus, ta ei usalda meediat.

Pille on tänulik haigla arstidele ja õdedele, kes ravisid beebit. Kahju ainult, et õige ravi hilines, sest vanema lapse läkaköha jäi õigel ajal diagnoosimata. Pille hoiatab lastevanemaid, et vaktsineeritud inimesed võivad levitada nakkust.


Tuuli Jõesaar, Delfi: "Vaktsiinivastase pere lapsed haigestusid läkaköhasse, üks lastest on väga raskes seisundis". Lisatud illustratiivne video YouTube'ist.

Tema sõnul kogu meedias keerutatud ’’uudis’’ on räige vale ja hirmu õhutamine. Kõikuma on hakanud ka tema usaldus meditsiinitöötajate eetika vastu, sest meediale, või alguses ainult Merlis Nõgesele, edastati patsientide delikaatseid andmeid (Eesti on väike riik, nimesid nimetamata kõik teavad kohe kõike) ja lisaks veel moonutatud kujul.

Jääb ainult nõustuda Pillega ja küsida, miks ja kuidas osalevad meedikud tendentsliku ja vale info levitamisel ja seda kordagi kontrollimata fakte ja vestlemata pereliikmetega?

Lapse diagnoos põhineb epidemioloogilisel seosel (keskmise lapse uuringuga kinnitatud diagnoos) ja iseloomuliku kliinilise pildi alusel (iseloomulik köha). Tõenäoliselt osutus vanem laps nakkuse toojaks kahele nooremale lapsele. Tekib kahtlus, et kui haigestuvad vaktsineeritud lapsed, ei tule arstid selle peale, et neid läkaköha suhtes testida. Kuigi Terviseamet soovis lasta läkaköha vastu tagantjärgi testida ka vanimat last, ei oleks selleks ajaks tulemus enam arvestatav. Vaktsineeritud lapse puhul näitab proov sama, mis läbipõetud haiguse korral. Kuigi epidemioloogilise seose ja haiguse sümptomaatika põhjal peaks ka ilma proovita saama vanim laps (kellel ilmusid esimesena sümptomid) diagnoosiks läkaköha, pole seda sissekannet tehtud.


Kommentaar epidemioloog Antonina Järvistelt : Ei ole head ilma halvata. Merlis Nõgese inetu tegu kahasse meediaga sunnib vaadelda läkaköha probleemi veidi lähemalt. Minu 2,5 aastane lapselaps lausus kunagi: ’’Pimedust peab valgustama’’. Eks valgustame. Kaheksa inimest kümnest, nende hulgas ka arstid, ütlevad, et probleemi pole, st vaktsineerigu kõik oma lapsi nõutava tasemeni ja haigestumus kaob. Aastal 2005 soovitas WHO